1 (3).jpg3pics-mono.jpg3pics.jpg4pics-color1.jpg4pics-mono.jpg5pics-color1.jpg6pics-color1.jpg

Legioneliozė ir ligos prevencija

Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui prie Sveikatos apsaugos ministerijos informavus apie legioneliozės protrūkį Vilniaus mieste, 2017 m. kovo 14 d. Utenos rajono savivaldybės administracijos direktorius, savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas Jonas Slapšinskas sušaukė pasitarimą dėl legioneliozės prevencijos priemonių Utenos rajono savivaldybėje. Pasitarime dalyvavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento, Utenos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, UAB „Utenos butų ūkio", UAB „Utenos šilumos tinklai", UAB „Utenos vandenys" vadovai, savivaldybės administracijos atsakingi specialistai. Pasitarimo metu aptarta situacija savivaldybės teritorijoje, aptartos galimos legioneliozės prevencinės priemonės. Pasitarime buvo nutarta, kad UAB „Utenos butų ūkis" savo lėšomis atliks toliausiai nuo šilumos šaltinio nutolusių namų vandens tyrimus dėl taršos legionelėmis, nuspręsta stebėti esamą situaciją, jai pasikeitus ir padidėjus taršos legionelėmis rizikai, pasinaudoti Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis atlikti šilumos ir karšto vandens sistemų terminį šoką.


Legioneliozė – pavojinga infekcinė liga, tačiau užtikrinus tinkamą šios ligos prevencijos priemonių taikymą, galima išvengti grėsmės žmonių sveikatai. Tai yra ūminė infekcinė liga, kuria užsikrečiama įkvėpiant vandens dulksnos (aerozolio) su legionelėmis, dažniausiai pasireiškianti plaučių uždegimu bei netipiška ligos eiga. Legionelioze neužsikrečiama nuo sergančio žmogaus bei geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį. Maži vaikai ir garbaus amžiaus žmonės yra jautresni šiai infekcijai. Karšto vandens sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas legionelėms daugintis. Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis – 20-45ºC, žemesnėje nei 20ºC ir aukštesnėje nei 50ºC legionelės nesidaugina. Vandens temperatūrai pakilus virš 65 laipsnių, legionelės žūva, todėl Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja terminį šoką kaip pagrindinį būdą kovojant su legionelioze karšto vandens tiekimo sistemose. Gyventojams patariama neleisti vandeniui užsistovėti, reguliariai valyti dušus, dušų galvutes ir vandens čiaupų filtrus nuo nuosėdų. Platesnė informacija apie legioneliozę bei jos profilaktiką internete: http://www.ulac.lt/naujienos/pranesimai-spaudai/legionelioze-pavojingiausia-zmonems-kuriu-imunitetas-yra-nusilpes ir https://nvsc.lrv.lt/lt/naujienos/kaip-uzkirsti-kelia-legioneliozei-tinkamos-prieziuros-ir-dezinfekcijos-priemones
Legioneliozės ir jos profilaktikos klausimais taip pat galima kreiptis į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento specialistus tel. (8 389) 61 941 darbo dienomis (I- IV 8 -17 val., V 8-16.45, pietų pertrauka 12-12.45) ir el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. .

Joomla templates by a4joomla