1 (3).jpg3pics-mono.jpg3pics.jpg4pics-color1.jpg4pics-mono.jpg5pics-color1.jpg6pics-color1.jpg

Saugus elgesys ant ledo

Galiausiai paspaudus šaltukui užšalo vandens telkiniai. Tai džiugus laikas, kada prasideda pramogų metas ir vaikams, ir suaugusiems. Žvejai skuba pasimėgauti poledine žūkle. Svarbu prisiminti, kad tiems, kurie nežino ar nesilaiko saugaus elgesio ant ledo taisyklių, prasideda ne pramogų, o pavojų metas. Didžiausias iš jų – kai ledas neišlaiko žmogaus svorio ir įlūžta. Kad to išvengtų, gyventojai turi įsiminti keletą taisyklių apie saugų elgesį ant ledo, o ištikus nelaimei skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112.

Ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm. Toks ledas jau išlaiko žmogų. Tačiau kad išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm. Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame įšąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, taip pat arti krūmų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai, vanduo iš gamyklų, kur yra šaltinių. Einant ledu reikia aplenkti vietas, kurios apneštos sniegu arba pripustytos pusnių, nes po sniegu ledas visada yra plonesnis. Ypač atsargiems reikia būti prie kranto, nes čia ledas silpnesnis ir jame gali būti įtrūkimų. Ledas labai pavojingas ir atodrėkių metu.

Prieš lipdami ant ledo, apsidairykite, ar arti nėra praminto takelio, paliktų pėdų. Jeigu yra, eikite jomis, nes tai jau išbandytas kelias. Einant ledu reikia turėti tvirtą lazdą ir ja tikrinti ledo stiprumą. Jeigu į ledą sudavus lazda ant jo pasirodo vanduo, reikia nedelsiant grįžti į krantą. Eiti reikia čiuožiant, neatitraukiant kojų nuo ledo.

Jeigu esate su slidėmis, tai atsisekite slidžių tvirtinimus, kad esant reikalui jas greitai galima būtų nusimesti nuo kojų. Slidžių lazdas laikykite rankose, plaštakų neprakiškite pro kilpas – galėsite lazdas greitai numesti.

Jeigu ledu eina grupė žmonių, reikia laikytis distancijos. Atstumas tarp žmonių turi būti ne mažesnis kaip 5 metrai.

Ką daryti įlūžus?

Nepraraskite savitvardos!
Ropškitės ant ledo į tą pusę, iš kur atėjote.
Nesikapanokite vandenyje ir visu kūno svoriu neužgulkite ledo krašto.
Ant ledo užšliaužkite plačiai ištiesę rankas, kad padidėtų atramos plotas.
Pasistenkite kaip galima daugiau krūtine užgulti ledą, paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to kitą.
Užšliaužę ant ledo, nesistokite tuojau pat, nusiridenkite nuo eketės kuo toliau į tą pusę, iš kur atėjote.

Kaip gelbėti įlūžusį?

Veikite greitai ir ryžtingai, nes šaltame vandenyje žmogus greitai sušąla, o permirkę rūbai neleidžia jam ilgai išsilaikyti vandens paviršiuje.
Kvieskite pagalbą telefonu 112.
Įvertinę situaciją ir savo galimybes, prie eketės artinkitės labai atsargiai, geriausia šliaužte, plačiai ištiesę rankas. Jei yra galimybė, po savimi patieskite šaką ar lentą ir šliaužkite ant jos.
Prišliaužti prie pat eketės krašto negalima, todėl įlūžėliui ištieskite šaką ar lentą, numeskite virvę ar tvirtai surištus šalikus.
Ištraukę žmogų ant ledo, su juo kuo toliau šliaužkite nuo pavojingos vietos ir kaip galima greičiau įlūžėlį perrenkite sausais rūbais, sušildykite karštais gėrimais.
Išgelbėtąjį pristatykite į gydymo įstaigą.

Būkite budrūs ir atsakingi! Ant ledo ypač mėgsta žaisti vaikai, nepalikite jų be priežiūros.

Joomla templates by a4joomla