1 (3).jpg3pics-mono.jpg3pics.jpg4pics-color1.jpg4pics-mono.jpg5pics-color1.jpg6pics-color1.jpg

Amžina tema – šiukšlės arba kodėl reikia saugoti ir puoselėti namus

Utenoje, Utenos rajono savivaldybės administracijai įgyvendinus projektą „Komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Utenos rajone", išdygo gražūs, patrauklūs pusiau požeminiai konteineriai, kurie pradėti eksploatuoti dar balandžio mėnesį. Jie buvo pastatyti 24-iose komunalinių atliekų surinkimo aikštelėse. Į konteinerius gyventojai gali mesti įvairiausias atliekas: ne tik mišrias, popierių (kartoną), plastiką, metalą, stiklą, bet ir biologiškai skaidžias. Maža to, visuose daugiabučių namų kvartaluose (Aukštakalnio, Dauniškio, Krašuonos, Smėlio ir Vyturių) buvo pastatyti konteineriai, skirti tekstilės atliekoms.
Pusiau požeminių konteinerių atsiradimo mieste tikslai – keli: pakeisti senus konteinerius, tausoti aplinką, gyvenamąją teritoriją padaryti gražesne, patrauklesne, skatinti gyventojus rūšiuoti, sukurti patogesnį atliekų surinkimo būdą. Ar pasiseks visus šiuos tikslus įgyvendinti, priklauso nuo daugelio dalykų, bet – svarbiausia – nuo mūsų visų, tų, kurių buitis be atliekų, deja, neįmanoma.


Pastačius pusiau požeminius konteinerius, informacija, kokiomis atliekomis kuriame konteineryje galima atsikratyti, ką galima ir ko negalima į juos mesti, buvo skelbiama internetinėje erdvėje, spaudoje, radijo eterio bangomis, skelbimuose ant pačių konteinerių. Gyventojai buvo informuoti, kad aikštelėse negalima palikti ar į konteinerius mesti elektros ir elektroninės įrangos, didelių gabaritų (baldų, padangų ir kt.) bei pavojingų (liuminescencinių lempų, akumuliatorių ir kt.) atliekų. Bet ta informacija, matyt, pasiekė ne visus gyventojus. Na, baldai, žinoma, į konteinerius nemetami, nes netelpa. Tokiu atveju gyventojai renkasi lengvesnį kelią: viską, ko negali įmesti į konteinerius, palieka šalia jų. Ko tik prie konteinerių neranda UAB „Utenos komunalininkas" darbuotojai, išvežantys atliekas: čia mėtosi sofos, šaldytuvai, kiti baldai, automobilių padangos, net klozetai. Jei maišai su šiukšlėmis „nepralenda" pro konteinerio skylę, jie taip pat numetami šalia. Ir taip beveik po kiekvieno savaitgalio. Atrodo, per tas dvi dienas uteniškiai pakeičia visus namų ar buto baldus...
Juokas juokais, bet perpildyti konteineriai, kalnai šiukšlių šalia jų tapo nemenka problema miestui. UAB „Utenos komunalininkas" vežti atliekas vos besuspėja. Buities atliekas įmonė iš šešių surinkimo aikštelių išveža kasdien, iš kitų – šešis kartus per savaitę, o antrines atliekas veža du kartus per savaitę. Atliekos surenkamos ir sekmadieniais, nes jų tądien būna bene daugiausia. Kaip sakė UAB „Utenos komunalininkas" direktoriaus pavaduotojas Rimantas Kaušylas, atliekos „migruoja": gyventojai sekmadieniais suveža jas iš sodų, kaimų, kitų miesto vietų.
Kaip spręsti atliekų problemą? Ją greičiausiai padėtų išspręsti patys gyventojai, dažniau susimąstydami, kad aplinką, kurioje gyvena patys, jų vaikai, kaimynai, bendruomenės nariai, reikia puoselėti ir saugoti, kad atliekas būtina rūšiuoti, kad prieš išmesdami Aukštakalnyje ar Smėlyje prie konteinerio nebereikalingą sofą ar padangas, pasidomėtų galimybe išvežti šiuos daiktus į Atliekų priėmimo ir laikino saugojimo aikštelę, esančią Sąvartyno g. 5, Mockėnų kaime, arba į Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę Rašės g. 4. Juk nenorime, kad mūsų kiemai taptų sąvartynais, kurie matytųsi pro langus, badytų akis pravažiuojant ar viliotų šiukšlėse pasirausti mėgstančius paukščius ir tam tikros kategorijos žmones. Tam reikia visai nedaug: pažadinti savyje pilietiškumo, atsakomybės, geranoriškumo jausmus ir dar kartą prisiminti jau banalia tampančią tiesą: gamta – mūsų namai. O namus mes mylime, puoselėjame ir saugome.
Siekiant palaikyti švarą ir tvarką atliekų surinkimo aikštelėse, pažeidėjai fiksuojami vaizdo kameromis. Apie tai informuoja ant konteinerių užklijuoti informaciniai lipdukai „Stebima vaizdo kameromis". Be to, yra suintensyvinta aikštelių kontrolė, kurią atlieka Utenos rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyrius.
Pabaigai – vienas priminimas: pavojingos, didelių gabaritų atliekos ir kitos antrinės žaliavos, susidarančios buityje, surenkamos nemokamai apvažiavimo būdu pagal grafiką, kurį galima rasti Utenos rajono savivaldybės interneto svetainėje adresu >>>

Joomla templates by a4joomla