1 (3).jpg3pics-mono.jpg3pics.jpg4pics-color1.jpg4pics-mono.jpg5pics-color1.jpg6pics-color1.jpg

GAMTOS IŠDAIGAS GALI KOMPENSUOTI DRAUDIMO IŠMOKOS

Metai iš metų žemės ūkis susiduria su vis rimtesniais iššūkiais: nemalonios gamtos išdaigos – rudeninės liūtys ar vasaros sausros – ne tik sunaikina dalį derliaus, bet ir stipriai kerta ūkininkams per kišenes. Visuotinis atšilimas vis primena, kaip svarbu patiems žemdirbiams imtis visų įmanomų priemonių siekiant išvengti nuostolių.


Apsidraudę miegos ramiau
Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo ūkininkams įrankį, kaip apsaugoti savo pasėlius ir kviečia juos kreiptis paramos daliai draudimo įmokų kompensuoti.
Parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Rizikos valdymas" veiklos sritį „Pasėlių ir augalų draudimo įmokos", susijusią su pasėlių ir augalų draudimo įmokų kompensavimu. Nepaisant to, įvyko draudžiamasis įvykis ar ne, valstybė ūkininkams kompensuoja iki 65 proc. pasėlių draudimo įmokų, kai draudžiama nuo iššalimo ir (ar) stichinės sausros.
Parama taip pat teikiama pagal valstybės pagalbos priemonę, kai pasėliai ir augalai draudžiami nuo šalnos, škvalo, audros ir kitų klimato reiškinių. Pagal šią priemonę kompensuojama iki 50 proc. draudimo įmokų (žemės ūkio gamybos subjektai turi atitikti reikalavimus mažoms ir vidutinėms įmonėms).
Apsidraudė nuo iššalimo
Kasmet parama pasėlių ir augalų draudimui pasinaudoja daugiau kaip 600 žemės ūkio veiklos subjektų. 2017 m. pagal valstybės pagalbos priemonę parama pasinaudojo 655 žemės ūkio veiklos subjektai, išmokėta beveik 1,5 mln. Eur paramos. Pagal KPP priemonės „Rizikos valdymas" veiklos sritį „Pasėlių ir augalų draudimo įmokos" paramos paraiškas pateikė 381 ūkiai, išmokėta paramos suma siekia apie 1,5 mln. Eur. 2017 metų derliui bendras apdraustas pasėlių plotas buvo 201 tūkst. ha.
2018 m. derliui apie 400 žemės ūkio veiklos subjektų apdraudė pasėlius nuo iššalimo, apdrausta 82 tūkst. ha žieminių pasėlių plotas. Tačiau, ŽŪM žiniomis, kol kas nei vienas ūkininkas šiemet nėra apsidraudęs nuo sausros.
ŽŪM nuolat stengiasi didinti paramos priemonių patrauklumą ūkininkams. Šiuo metu jau pakeistos KPP priemonės „Rizikos valdymas" veiklos srities „Pasėlių ir augalų draudimo įmokos" taisyklės. Taisyklėse numatyta, kad nuo 2019 m. sudarytoms derliaus draudimo sutartims numatoma paankstinti 50 proc. draudimo įmokos kompensavimą, paramos intensyvumą numatoma didinti iki 70 proc.

Joomla templates by a4joomla