1 (3).jpg3pics-mono.jpg3pics.jpg4pics-color1.jpg4pics-mono.jpg5pics-color1.jpg6pics-color1.jpg

Utenoje pradedamas vykdyti kapinių tvarkymo projektas

Dauguma savivaldybių, pastaraisiais metais susidūrusios su laidojimo vietų stygiumi, ieško alternatyvų, kaip nedidinti kapinių ploto ir kaip geriau išnaudoti esamą. Kintančios laidojimo tradicijos renkantis kremavimą taip pat leidžia tikėtis, kad kapinių plėtrai reikalingų teritorijų reikmė bus mažesnė.
Utenos miesto civilinės kapinės, esančios Sudeikių seniūnijoje, Padbuožės kaime, įkurtos 1981 m. ir apima beveik 14,5 ha žemės sklypą. Ir nors žmonės dažnai laidojami savo artimųjų kapuose, Utenos miesto seniūnijai kasmet išduodant apie 100 leidimų laidoti naujose kapavietėse, per 9,5 ha šio kapinių ploto jau išnaudota. Utenos rajono savivaldybė, siekdama tenkinti ilgalaikius rajono plėtros poreikius, pagal prieš keletą metų vykusio Utenos kapinių tvarkymo idėjų konkurso projektinį pasiūlymą parengė kapinių tvarkymo techninį projektą, kuris jau pradedamas įgyvendinti ir vyks keliais etapais.


Dokumente išskirtos kelios zonos laidoti – priklausomai nuo apsisprendimo gyventojai galės rinktis kelis laidojimo būdus - laidoti tradiciškai, unifikuotai, kremuotus palaikus saugoti kolumbariume ar pelenus laidoti lauke. Išskyrus pastarąjį, kitiems laidojimo būdams zonas planuojama įrengti I etape.
Utenoje, kaip ir kituose miestuose, palaikų kremavimas po truputį populiarėja – 2011 m. Utenos naujosiose kapinėse buvo palaidoti 4 gyventojai, pernai 18, o šiais metais šis skaičius bus dar didesnis. Kitąmet pastačius 190 kriptų kolumbariumą, atsiras galimybė kremuotus palaikus laidoti ne tik žemėje, bet ir jame.
Įgyvendinus projektą uteniškiai galės rinktis ir įprastas kapavietes - kapinėse joms numatytas atskiras plotas. Dar viena kapinių erdvė bus skirta laidoti unifikuotai. Būtent joje bus pritaikyta Lietuvoje kol kas naujovė, tačiau Skandinavijoje ir kitose užsienio šalyse plačiai naudojamas laidojimo būdas, kai karstai ar urnos laidojami pievoje, be atraminių sienučių ar tvorelių, pastatant nedidelius vienodus paminklus. Tokio laidojimo pavyzdys yra dabar eksploatuojamų kapinių dalyje, kurią prižiūri Utenos socialinės globos namai.
Šį rudenį jau pradedami laidojimo vietų įrengimo darbai – rangovai 4,7 ha ploto teritorijoje kerta medžius ir krūmus. Per projekto I etapui numatytus 10 mėnesių joje taip pat bus rekonstruota dalis techniniame projekte numatytų pertvarkyti takų, automobilių stovėjimo aikštelės apšvietimas, kapinių tvora, įrengtas naujas giluminis gręžinys, papildomos vandens tiekimo kolonėlės. Vėliau, pagal poreikį, bus įgyvendinami kiti projekto etapai įrengiant pelenų laidojimo lauką, pastatant daugiau kolumbariumų.

Joomla templates by a4joomla