1 (3).jpg3pics-mono.jpg3pics.jpg4pics-color1.jpg4pics-mono.jpg5pics-color1.jpg6pics-color1.jpg

Paminėta Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena

IMG 0861

Rugsėjo 23-iąją Utenos rajono savivaldybės Kultūros skyriaus iniciatyva Rašės miškelyje, masinėje žydų žudynių vietoje, aukų atminimas pagerbtas tylos minute, prie paminklo uždegtos žvakutės, padėta gėlių. 1994 metais rugsėjo 23-ioji buvo paskelbta Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, skirta pagerbti Vilniaus geto likvidavimo 1943 metais aukas.
1941 metais liepos-rugpjūčio mėnesiais masinių žydų žudynių vietoje Rašės miškelyje hitleriniai budeliai ir jų talkininkai nužudė apie aštuonis tūkstančius žydų – vyrų, moterų, vaikų. Šioje teritorijoje yra 23 kapai (19 bendrų ir 4 pavieniai). 1988 m. buvo pastatyta Valentino Šimonėlio skulptūra „Skausmas".


Pirmomis vokiečių okupacijos dienomis žydų bendruomenę užgriuvo represijos: jie buvo varomi į darbus, turtas plėšiamas, religinės knygos naikinamos, sinagogos paversto arešto namais, dalis žydų uždaryta kalėjime. Miesto gyventojai lietuviai visaip stengdavosi jiems padėti, dažniausiai šelpdavo maistu.
Prasidėjus žydų naikinimui uteniškės moterys raštiškai kreipėsi į vokiečių komendantą,prašydamos leisti joms globoti žydų vaikus, tačiau prašymas liko nepatenkintas. 1941 m. liepos 14 d. žydams nurodyta per 24 valandas palikti miestą. Apie 2000 jų suvaryti į Šilinės miške įrengtą stovyklą, o iš jos grupėmis vedami į Rašės mišką ir šaudomi.
Mieste likę žydai buvo laikomi Ežero gatvės sinagogoje – čia buvo getas (1941-07-14–1941-08-29). Likvidavus getą žydai kuriam laikui buvo išvaryti į Šilinės mišką. Ten jie gyveno po atviru dangumi, stipresnieji buvo varomi į darbus. Kaskart iš jų sugrįždavo vis mažiau ir mažiau.

Daugiau nuotraukų >>>

Joomla templates by a4joomla