1 (3).jpg3pics-mono.jpg3pics.jpg4pics-color1.jpg4pics-mono.jpg5pics-color1.jpg6pics-color1.jpg

Įsigaliojo Lietuvos Respublikos civilinio kodekso ir civilinio proceso kodekso pakeitimų įstatymai

Nuo 2016 m. sausio 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos civilinio kodekso ir Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso pakeitimų įstatymai. Įstatymais iš esmės pakeista asmens veiksnumo ribojimo samprata, pabrėžiama, kad asmens veiksnumo ribojimas yra kraštutinė priemonė, yra siekiama, kad būtų išlaikytas asmens visiškas veiksnumas, sudarant sąlygas asmeniui gauti reikiamą pagalbą savo teisėms įgyvendinti. Įstatymuose yra įtvirtinti naujos nuostatos: išankstinio nurodymo ir pagalbos priimant sprendimus teikimo formos, neveiksnumas tam tikrose srityse.


Išankstinio nurodymo forma galės pasinaudoti veiksnūs asmenys, kurie iš anksto galės nurodyti, kaip turės būti tvarkomi klausimai dėl jo turto bei jo pareigų įgyvendinimo tuo atveju, jei jis ateityje būtų pripažintas neveiksniu tam tikroje srityje ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje. Išankstinis nurodymas turės būti patvirtintas notaro. Šį nurodymą asmuo turės teisę bet kada pakeisti, papildyti ar panaikinti.
Pagalbos priimant sprendimus forma galės pasinaudoti veiksnus asmuo, sudarydamas sutartį su asmeniu, kuriuo jis pasitiki, kai prireikia pagalbos priimant sprendimus tam tikroje srityje. Sutartis dėl pagalbos priimant sprendimus galės būti sudaroma, kai asmeniui, turinčiam psichikos sutrikimą, arba dėl kitų aplinkybių (amžiaus, ligos ir kt.) sudėtinga priimti geriausiai jo interesus atitinkančius sprendimus ar juos išreikšti. Ši sutartis yra tvirtinama notaro ir registruojama Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registre.
Neveiksnumas tam tikrose srityse – asmens pripažinimo neveiksniu institutas turėtų būti taikomas tik išimtinais atvejais, kai asmuo dėl psichikos sutrikimo visiškai negali suprasti savo veiksmų reikšmės ir jų valdyti. Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse ir civilinio proceso kodekse nustatyta, kad asmuo teismo sprendimu pripažįstamas neveiksniu, kaip buvo iki šiol, o tik kai kuriose srityse. Išskiriamos dvi pagrindinės sričių grupės – turtinių ir neturtinių santykių. Prie turtinių santykių sričių priskiriama asmeninių pajamų/išlaidų tvarkymas, kilnojamojo/nekilnojamojo turto valdymas, paveldėjimo teisiniai santykiai ir pan. Prie asmeninių neturtinių santykių sričių galima priskirti sveikatos priežiūros, savitvarkos įgūdžių, šeimos santykių ir kitas sritis.
Asmenys prieš teikdami pareiškimą teismui dėl asmens pripažinimo neveiksniu (ar būklės peržiūrėjimo) tam tikroje srityje, raštu kreipiasi į Utenos rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos skyrių dėl socialinio darbuotojo išvados pateikimo. Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyrius paveda socialiniam darbuotojui įvertinti asmens gebėjimus pasirūpinti savimi ir priimti kasdienius sprendimus tam tikroje srityje ir parengti išvadą.
Pareiškime dėl asmens pripažinimo neveiksniu išskiriamos aplinkybės, rodančios asmens psichikos sutrikimus, dėl ko asmuo negali suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti. Taip pat prie pareiškimo pridedama ir socialinio darbuotojo išvada apie asmens gebėjimus savarankiškai priimti sprendimus. ar naudojant pagalbą konkrečioje srityje. Teismas įvertins sritis, kuriose žmogus yra veiksnus ir kuriose neveiksnus. Globėjas bus skiriamas tik tose srityse, kuriose žmogus bus pripažintas neveiksniu, o kitose - liks veiksnus ir galės pats realizuoti savo teises. Visiškas neveiksnumas bus nustatomas tik išimtiniais atvejais, kai asmuo dėl psichikos sutrikimų visiškai negali suprasti savo veiksmų ir jų valdyti.
Per vienerius metus nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos (nuo 2016 m. sausio 1 d.) į neveiksniu pripažinto asmens gyvenamosios vietos apylinkės teismą turi kreiptis neveiksniu pripažinto asmens globėjas. Jei per vienerius metus nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos dėl teismo sprendimo peržiūrėjimo nebuvo kreiptasi, į neveiksniu pripažinto asmens gyvenamosios vietos apylinkės teismą turės kreiptis savivaldybės administracija ar jos įgaliota įstaiga. Iki šiol prievolės peržiūrėti neveiksniu pripažinto asmens būklę nebuvo.
Utenos rajono savivaldybės gyventojai, asmens pripažinimo neveiksniu tam tikroje srityje klausimais galite kreiptis į Utenos rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos skyrių el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. , arba telefonu 8 389 61622.

Joomla templates by a4joomla