1 (3).jpg3pics-mono.jpg3pics.jpg4pics-color1.jpg4pics-mono.jpg5pics-color1.jpg6pics-color1.jpg

Utenoje laukiama renovacijos proveržio

Į Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimą įsijungus savivaldybėms, šios programos įgyvendinimas ženkliai paspartėjo. Ypač ryškūs pokyčiai atnaujinant (modernizuojant) daugiabučius namus matomi Utenos mieste. Per pastaruosius metus Utenoje atnaujintas 21 daugiabutis namas. Utenos rajono savivaldybė viena iš pirmųjų Lietuvoje aktyviai palaikė kvartalinės renovacijos idėją, kai atnaujinami ne tik pavieniai namai, bet kvartale esantys namai, įskaitant infrastruktūros sutvarkymą. Ne tik palaikė, bet ir ėmėsi konkrečių darbų. Kaip jau ne kartą rašyta, buvo atrinktas Aukštakalnio daugiabučių namų gyvenamasis kvartalas, išanalizuotos jo charakteristikos, įvertinta kvartale esančių pastatų energetinė būklė, infrastruktūra ir parengta „Utenos miesto Aukštakalnio kvartalo energinio efektyvumo didinimo programa", kuri pristatyta daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkams bei patvirtinta Utenos rajono savivaldybės taryboje.

Rengiant minėtą programą reikėjo surinkti ir išanalizuoti labai daug informacijos, numatyti galimus energijos sutaupymus, parengti kvartale esančių daugiabučių namų atnaujinimo investicijų projektus. Atliekant šį darbą, labai atsakingai ir aktyviai dirbo savivaldybės specialistų komanda, vadovaujama savivaldybės administracijos direktoriaus Jono Slapšinsko. Savivaldybės vyriausiasis architektas Evaldas Rimas ne tik rengė kvartalo atnaujinimo programą, bet ir ją pristatė įvairiose konferencijose, konsultavo kitų savivaldybių atstovus, norinčius rengti analogiškas programas. Utenos rajono savivaldybės administracijos Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus vyr. specialistas Vytautas Nakas, turėdamas didelę patirtį rengiant investicijų planus, analizavo ir vertino parengtus investicijų planus, teikdamas pastabas jų rengėjams. Parengus Kvartalo energinio efektyvumo didinimo programą, jos įgyvendinimas prasideda nuo daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo), todėl buvo organizuoti daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimai dėl pritarimo investicijų planams. Susirinkimuose aktyviai dalyvavo savivaldybės administracijos atstovai, aiškino gyventojams programos tikslus ir miesto viziją. Šiandien Aukštakalnio kvartale jau turime atnaujintus keturis daugiabučius namus (Taikos g. 7, 9, 11, 17). Šiuo metu dar septyniems minėto kvartalo namams nupirkti rangos darbai, vykdomas techninių projektų parengimas.
Aukštakalnio kvartalo dalyje tarp Taikos ir Kupiškio gatvių iš viso yra 41 daugiabutis namas ir vienas viešasis pastatas – vaikų darželis „Pasaka", tad suprantama, kad darbo šiame kvartale dar tikrai daug. Utenos rajono savivaldybė su kvartalo daugiabučių namų butų savininkais lapkričio mėnesį yra numačiusi surengti ne vieną susirinkimą, kuriuose bus kalbama apie kvartalinę ir daugiabučių namų renovaciją, naująjį LR Aplinkos ministerijos kvietimą renovuoti namus, viešųjų erdvių sutvarkymą, kvartalinės renovacijos teikiamą naudą gyventojams. O nauda – neabejotina: sąskaitos už šildymą sumažėja tiek, kad likusių pinigų užtenka padengti modernizavimo mokesčiams, po renovacijos buto vertė padidėja ne vieną dešimtį procentų, jau nekalbant apie po renovacijos išaugusią visų kvartalo gyventojų fizinę, socialinę ir psichinę gerovę.
Tikėtina, kad galimybė susitvarkyti savo namų aplinką ir gauti dar mažesnes sąskaitas už šildymą paskatins Aukštakalnio ir kitų Utenos kvartalų gyventojus, vis dar abejojančius daugiabučių atnaujinimo (modernizavimas) nauda, greičiau apsispręsti pradėti savo namų renovaciją.

Nijolė Graužinytė,
Būsto energijos taupymo agentūros
Projektų įgyvendinimo skyriaus specialistė

Joomla templates by a4joomla