2024 m. lapkričio mėnesį Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje startavęs Erasmus+ programos KA122-SCH projektas „Globalaus raštingumo koncepto taikymas gimnazijoje“ šiais metais baigėsi. Dalyvaujant projekte siekta ugdyti mokinių ir mokytojų gebėjimą veikti šiuolaikiniame, sparčiai besikeičiančiame pasaulyje, plėtoti globalų sąmoningumą, tarpkultūrinį dialogą ir skatinti inovatyvų mokymąsi. Projektas tiek mokiniams, tiek mokytojams suteikė galimybę dalyvauti įvairiose tarptautinėse veiklose, mokymuose ir mainuose visoje Europoje. Kiekviena išvyka tapo nauju žingsniu link atviresnio, kūrybiškesnio ir modernesnio ugdymo(si).
Mokytojų mokymų metu (Arubos, Tenerifės salose, Portugalijoje, Italijoje, Maltoje) gilintos įvairių sričių žinios, praktiškai išbandyti dirbtinio intelekto įrankiai, diskutuota apie jų taikymą ugdymo procese ir etinius iššūkius. Daug dėmesio skirta emocinio klimato stiprinimui klasėje, pasakojimo metodų taikymui, lyderystės ugdymui. Įgyta patirtis tapo įkvepiančiu pavyzdžiu, kaip per bendrystę galima kurti palaikančią mokymosi aplinką. Gilintasi į patirtinio mokymosi metodus. Gamtoje ir istoriniuose objektuose vykusiose veiklose pasisemta įgūdžių, kaip mokymąsi galima perkelti už klasės ribų – įtraukiant mokinius per patyrimą, tyrinėjimą ir kūrybą. Lyderystės, emocinio raštingumo ir komandinio darbo įgūdžiai patobulinti kursuose „Komandos stiprinimas siekiant sėkmingos mokyklos“. Mokymuose įgyta žinių ir patirties, kaip efektyviau stiprinti gimnazijos bendruomenės ryšius ir skatinti pozityvų ugdymo klimatą. Patobulinti informacinio mąstymo ugdymo įgūdžiai: praktiniai užsiėmimai su LEGO, dronais ir žaidimų kūrimu padėjo įgyti žinių, kaip įtraukti technologijas į ugdymo procesą. Gilintos žinios, kaip taikyti projektinių mokymo metodus, leidžiančius mokiniams mokytis per veiklą, tyrimą ir kūrybinius projektus.
| Projekte dalyvavę gimnazijos mokiniai lankėsi Graikijos ir Ispanijos ugdymo įstaigose, dalyvavo pamokose, bendravo su bendraamžiais, turėjo galimybę pristatyti Lietuvą, jos kultūrą, mokė vieni kitus liaudiškų šokių, dalyvavo projektinėse veiklose. Anot jaunųjų projekto dalyvių, kelionės jiems paliko neišdildomą įspūdį – gimnazistai grįžo ne tik praplėtę akiratį, bet ir įgiję pasitikėjimo savimi, atradę naujų draugų bei supratę, kokia vertinga yra kultūrų įvairovė. To pasiekta per įvairias veiklas: susipažinta tiek su senovės istorijos paminklais, tiek kasdieniu bendraamžių gyvenimu. Mokiniai pabrėžė, kad dalyvavimas Erasmus+ projekte leido jiems ne tik pažinti kitokią švietimo sistemą ir kultūrą, bet ir užmegzti nuoširdžius ryšius su bendraamžiais, patirti tikrą bendravimo džiaugsmą. Išvykų metu mokytojai ir mokiniai ne tik mokėsi, bet ir dalijosi patirtimi su Europos šalių partneriais, kūrė naujas bendradarbiavimo idėjas, stiprino kalbinius ir tarpkultūrinius gebėjimus, o mokymuose įgytas žinias ir toliau pritaikys tobulindami ugdymo(si) procesą, skatindami inovacijas, kurdami atviresnę, labiau įtraukiančią mokyklos kultūrą. „Erasmus+ – tai kelias į pažinimą, bendrystę ir augimą – tiek asmeninį, tiek profesinį,“ – sako projekto koordinatorė Asta Fjellbirkeland, o Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos bendruomenė džiaugiasi galimybe būti tarptautinės švietimo bendruomenės dalimi, kurioje mokymasis tampa nuolatiniu atradimu, o kiekviena patirtis – nauju žingsniu į priekį. Projektas „Globalaus raštingumo koncepto taikymas gimnazijoje“ finansuojamas Europos Komisijos „Erasmus+“ programos lėšomis. Veiklą Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Straipsnyje pateikta informacija atspindi tik autorių požiūrį. |
